Natalka Wierzchowska uczennica klasy 3, otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Pocztówka z Sienkiewiczem” organizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie w związku z Rokiem Henryka Sienkiewicza. Natalka bardzo często podejmuje działalność literacko - artystyczną, uczęszczała także na koło artystyczne pod kierunkiem pani Beaty Michalec.

Dyplom i nagrodę książkową Natalka odebrała z rąk Absolwentów naszej Szkoły - dyrektora muzeum Pana Mariusza Burdacha i posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Głuchowskiego. Gratulacje Natalka …… i dużo sukcesów w następnym etapie edukacyjnym.

A to ciekawe ……. Henryk Sienkiewicz urodził się we wsi Wola Okrzejska na Ziemi Łukowskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz i Stefania Sienkiewicz. Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja, w kościele ufundowanym przez prababkę pisarza.

Własnością Cieciszowskich był także majątek w Łazach / gmina Łuków/, gdzie mały Henio /prawdopodobnie / często spędzał wakacje, a jako już znany pisarz szukał natchnienia w ciszy, malowniczo położonej wsi nad rzeką Krzną, niespełna 2 kilometry od Łukowa.

Sienkiewicz angażował się w wiele akcji społecznych, między innymi w 1890 roku włączył się w organizację Roku Mickiewiczowskiego – skutecznie zabiegał o stworzenie muzeum, a następnie ufundowanie pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie.

Pomnikiem działalności społecznej Sienkiewicza stało się między innymi sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci na Bystrem i kościół w Zakopanem. W Oblęgorku utworzył ochronkę dla dzieci. W 1905 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej. Był też członkiem Towarzystwa Tajnego Nauczania w Warszawie.

W 1900 r. społeczeństwo polskie, z okazji 25-lecia pracy literackiej, ufundowało dla Henryka Sienkiewicza  majątek w Oblęgorku na Kielecczyźnie. Dzieci zaś wręczyły pisarzowi „Dziesięć przykazań Sienkiewiczowskich’. Pierwsze przykazanie brzmiało ,,Nie będziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mną.

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz uhonorowany został Literacką Nagrodą Nobla. Otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z jurorów - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".