Get Adobe Flash player

21 maja 2018 roku KLASA 2 wybrała się na MAJÓWKĘ 2018 do REZERWATU JATA. Celem wyjazdu było podsumowanie projektu ekologicznego WSZYSTKO O LESIE, będącego kontynuacją przedsięwzięcia z roku ubiegłego, któremu patronował WFOŚiGW w Lublinie. Zatem już po raz drugi z naszą panią Beata Michalec i dzięki uprzejmości NADLEŚNICTWA ŁUKÓW, wybraliśmy się na spacer pamiętając o tym , że las to bezpieczny dom dla wielu gatunków rzadkich roślin i zwierząt oraz świetne miejsce wypoczynku dla człowieka. Tym razem po ZIELONYM KRÓLESTWIE oprowadził nas pan leśniczy Bogdan Świderski.

Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest zachowanie wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym z udziałem jodły, występującej tu na północno-wschodniej granicy swego zasięgu.

Drzewostany rezerwatu prócz jodły tworzą  jawordąbświerksosna oraz mniej licznie lipaklonwiązolsza i jesion. Znaczna część tego drzewostanu to ponad 100-letni starodrzew.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie między innymi gatunków –

Zaś z pobliskich bagien wypływają rzeki Krzna Północna Krzna Południowa.

Na zakończenie przy wspólnym ognisku , pan leśniczy opowiedział nam o  wydarzeniach historycznych związanych z walką wyzwoleńczą na tym terenie oraz wręczył pamiątkowe dyplomy i upominki.

A to ciekawe …

    1. Tu przeczekiwano najazdy Jadźwingów, Żmudzinów, Litwinów i Tatarów ( m. in. w 1282r. pod Zalesiem Leszek Czarny, zadał ostateczną klęskę Jadźwingom)
    2. Tu wśród bagien i lasów rozegrała się zwycięska bitwa pod Stoczkiem Łukowskim 14 lutego 1831r / powstanie listopadowe/
    3. Tu ks. Stanisław Brzóska przeniósł swoją działalność do lasów, gdzie stanął na czele niewielkiego oddziału konnego i dalej prowadził walkę partyzancką aż do 1865 roku /powstanie styczniowe/ . Ksiądz Stanisław Brzóska oraz adiutant Franciszek Wilczyński, zostali schwytani i straceni 23 maja 1865r. na rynku w Sokołowie Podlaskim
    4. Tu w czasie II wojny światowej kpt. Wacław Rejmak pseud. Ostoja ze swoim adiutantem ppor. Mieczysławem Kańskim pseud. Czeczot, organizował obozy szkoleniowe NSZ i AK, a 28 maja 1944r. odbyła się uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru Oddziału Partyzanckiego I Batalionu 35 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

 

 

 

 

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3