Get Adobe Flash player

20 września 2019 roku odbyła się w naszej szkole wieczornica patriotyczna pod hasłem „Aby wspomnienia ocalić od zapomnienia”.Ideą przyświecającą zorganizowaniu spotkania było przybliżenie uczniom i społeczeństwu lokalnemu historii Ziemi Łukowskiej z czasów II wojny światowej i okupacji - wydarzeń wyraźnie wpisujących się w całą historię Polski. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była pani Ewa Kurowska wraz z panią Elżbietą Domańską.

Pani dyrektor Renata Pawlikowska mówiąc o roli wieczornicy podkreśliła, że jest ona żywą lekcją historii i patriotyzmu, łączącą pokolenia i integrującą różne środowiska. To, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej odcisnęło piętno w pamięci wielu ludzi, którzy są najlepszymi świadkami historii. Swoimi wspomnieniami podzieliła się z uczestnikami spotkania Pani Teresa Głuchowska – mama posła pana Krzysztofa Głuchowskiego.

 

Pani Teresa urodziła się w 1928 roku, miała 11 lat, gdy zaczęła się wojna. Choć była małą dziewczynką, pamięta wszystko od samego początku.

„..Pamiętam dzień, kiedy wojsko wkroczyło do Łukowa. Wszystko przerażało. Do  miasta wjechały kolumny ciężarówek… Tato mój sprawował wtedy funkcję wójta i był wezwany do gminy. …Słychać było liczne strzały. Nastał wieczór, a on nie wracał do domu. Ja z rodzeństwem ukryliśmy się w ziemiance, a mama sama została w domu na wypadek, gdyby ojciec wrócił. O północy mama przyszła po nas, aby przed krzyżem, ustawionym na stole, pomodlić się, o szczęśliwy powrót naszego ojca. A potem przyszedł ranek. W drzwiach ukazał się nasz kochany tatuś…”

Bohaterka spotkania – pani Teresa Głuchowska urzekła wszystkich swoją historią, którą opowiadała z najdrobniejszymi szczegółami, wprowadzając w zaciekawienie słuchaczy. Mimo tragedii wojny, jaka ją spotkała, podkreślała, że nie darzy nikogo nienawiścią. Spotkanie z nią wywołało silne emocje, nie tylko u rozmówczyni, ale przede wszystkim w słuchaczach. Uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość zetknięcia się bezpośrednio z żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń, poznali wiele tajemnic i epizodów, budujących tożsamość naszego kraju.

Dzięki takim działaniom, wydarzenia II wojny światowej żyją w kolejnych pokoleniach.

Fotorelacja z wydarzenia

baner2R1C1baner2R1C2baner2R1C3