29 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Aleksandrowie odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej pracowni biologicznej. Jej nowoczesne wyposażenie było możliwe dzięki udziałowi uczniów w konkursie „25 na piątkę z plusem!” zorganizowanym w ubiegłym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie. W ramach konkursu uczniowie Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie zrealizowali film pt. „Kochamy przyrodę i dobrze nam z tym!”, ukazujący działania podejmowane w szkole na rzecz ochrony środowiska. Obraz uzyskał nagrodę pieniężną w wysokości 35 tys. zł na nowoczesne wyposażenie pracowni biologicznej.

W uroczystości wzięli udział: pan dr hab. Grzegorz Grzywaczewski - Zastępca Prezesa Zarządu WFOSiGW w Lublinie, pan Kamil Karwowski - kierownik Zespołu Ekspertów Ekologicznych WFOŚiGW w Lublinie, pan Wojciech Szczygieł -Wójt Gminy Łuków, pan Zbigniew Strzyżewski i pan Antoni Szaniawski - Radni Gminy Łuków, pani Edyta Gałązka- przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele i uczniowie.

Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły pani Renata Pawlikowska, która wyraziła wielką radość z faktu znalezienia się w zaszczytnym gronie 25 szkół w woj. lubelskim uhonorowanych tak wyjątkową nagrodą. Podziękowała przedstawicielom WFOŚiGW, a także uczniom i nauczycielom. Szczególnie zaangażowani w realizację nagrodzonego filmu byli: pan Jacek Zabłocki- koordynator projektu, pani Małgorzata Wereszczyńska oraz pani Renata Zabłocka.

Po obejrzeniu części artystycznej pt. „W zgodzie z przyrodą” przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem pani Renaty Zabłockiej, a następnie symbolicznym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście udali się do pracowni biologicznej. Obserwowali tam zajęcia pokazowe pt. „Zobaczyć, zbadać, zrozumieć” z wykorzystaniem nowo zakupionych pomocy dydaktycznych. W pierwszej części lekcji młodzi biolodzy z kl. VI, postępując wg instrukcji pani Małgorzaty Wereszczyńskiej, wykonali samodzielnie preparaty mokre i przeprowadzili obserwacje mikroskopowe. W drugiej, pod kierunkiem pani Renaty Pycki, przeprowadzili doświadczenia za pomocą czujników bezprzewodowych Pascco. Były to doświadczenia pokazowe, z użyciem czujnika temperatury i pH, zachęcające do nauki przymiotów przyrodniczych.

Doposażenie pracowni biologicznej we wspaniałe pomoce dydaktyczne, tradycyjne - poglądowe oraz multimedialne z pewnością wpłynie na jakość, atrakcyjność i innowacyjność nauczania przedmiotów przyrodniczych.

Fotorelacja z wydarzenia