W bieżącym roku szkolnym pod kierunkiem p. Ewy Kurowskiej, p. Katarzyny  Wąsiewicz, p. Daniela Lonty oraz p. Małgorzaty Wereszczyńskiej realizowany jest  projekt ekologiczny Zielony Detektyw”,  wdrażany  w ramach przedsięwzięcia    Edukacja ekologicznaw szkołach gminy Łuków”.     Przedsięwzięcie to dofinansowane jest przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Głównym założeniem projektu jest skuteczne i efektywne kształtowanie postaw dzieci  zgodnych z etyką ekologiczną, kształtowanie odpowiedzialnego stosunku dzieci, rodziców oraz społeczności lokalnej wobec zagadnień ochrony środowiska, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu oraz inspirowanie do działań na rzecz środowiska przyrodniczego.                                                                                                                                                   W strukturze realizacji programu „ Zielony Detektyw’ wyodrębniliśmy  trzy działy programowe:

I. Jesteśmy częścią  Przyrody:

·      Przyrodnicze wędrówki po Polsce.

·      Formy ochrony przyrody.

·      Walory przyrodnicze najbliższego otoczenia. Spacerkiem po otaczających    ekosystemach – jestem Eko – reporterem:

·      Pospolite gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych.

·       Ciągnie wilka do lasu. O znaczeniu kontaktów człowieka z przyrodą.

·      Wpływ człowieka na środowisko. Granice wolności człowieka.

·      Cywilizacyjny rozwój a stan przyrody.

·      Jak oszczędzać zasoby przyrody?

·      Odpady i zanieczyszczenia w najbliższej okolicy.

II. Eko – konkursy, przedstawienia, turnieje, przedsięwzięcia środowiskowe.

III. Zajęcia w plenerze.

Małgorzata Wereszczyńska